Haljala Lasteaed Pesapuu (edaspidi lasteaed) kodukord on kinnitatud Koolieelse lasteasutuse seaduse § 9² lõike 1 alusel.
1. ÜLDSÄTTED
1.1. Kodukord lähtub koolieelse lasteasutuse seadusest ja teistest õigusaktidest.
1.2. Kodukord on avalikustatud lasteasutuse veebilehel ja on lasteasutuses paberkandjal tutvumiseks kättesaadav.
1.3. Kodukord on lastele, lapsevanematele ja eestkostjatele (edaspidi vanem) ning lasteasutuse töötajatele täitmiseks kohustuslik.
1.4. Kodukorda muudetakse seoses lasteaia tegevust reguleerivate õigusaktide muudatustega, lasteaia hoolekogu, pedagoogilise nõukogu või juhtkonna ettepanekutega ning lasteaia sisehindamise käigus ilmnenud parendusvajadustega.
1.5. Enda ettepanekuid lasteaiatöö parendamiseks saavad lapsevanemad teha arenguvestlustel, direktorile e-posti teel või pöördudes hoolekogu poole.
1.6. Põhiliseks infovahetuse keskkonnaks lapsevanema ja lasteaia vahel on Eliis.eu.
2. LASTEAIA TÖÖAEG
2.1. Lasteaed on avatud tööpäeviti kell 7.00 – 18.00 ning suletud nädalavahetustel ja riiklikel pühadel.
2.2. Lasteaia lahtiolekuaega lühendatakse uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja jõululaupäevale eelneval tööpäeval kolme tunni võrra. Teistel juhtudel otsustab lasteasutuse lahtioleku aja vallavalitsus, lähtudes hoolekogu ettepanekust.
2.3. Lasteasutuse aastaringse või hooajalise tegutsemise otsustab vallavalitsus hoolekogu ettepanekul.
3. LAPSE LASTEAEDA TOOMINE JA KOJU VIIMINE
3.1. Lasteaed on avatud tööpäeviti kella 7.00 – 18.00, territooriumit piiravate aedade väravad on lukust avatud tööpäevadel kell 6.45 – 18.00 ning turvalisust silmas pidades suletud väraval oleva metall-trapiga. Töövälisel ajal on lasteaia väravad lukustatud.
3.2. Hommikul annab lapsevanem, lapsevanema poolt volitatud isik või lasteaia laste bussisaatja lapse isiklikult üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühma töötajalt.
3.3. Lapsevanemal on õigus tuua laps lasteaeda ja viia lasteaiast ära talle sobival kellaajal arvestades rühma päevakava ja lasteaia lahtioleku kellaaegu. Lapse huvides on, et ta saaks osaleda õppetegevustes alates kella 8.15. Kui lapsevanem jõuab lapsega rühma ajal, mil rühm on juba tegelustega rühmast väljas, ootab lapsevanem koos oma lapsega teiste tulekuni rühmas.
3.4. Lapse hilisemast tulekust (arstil käimised jne põhjustel) või puudumistest annab lapsevanem teada otse rühma õpetajale, Eliis.eu keskkonnas või rühma telefonil rühma õpetajale.
3.5. Alates kell 9.00, kui rühm suundub saali või ujula tegelustesse, on rühmade välisuksed turvalisuse tagamise eesmärgil lukustatud. Kui lapsevanem soovib sel ajal rühma siseneda, helistab ta oma lapse rühma telefonile.
3.6. Lapsevanem, kes soovib kasutada Haljala Vallavalitsuse poolt korraldatud bussiliiklust oma lapse/laste lasteaeda tulekuks ja koju sõiduks, esitab avalduse SPOKU keskkonnas (https://iseteenindus.haljala.ee) või kirjutab juhtkonnale vastavasisulise avalduse.
3.7. Lapsevanem, kelle laps kasutab lasteasutusse tulekuks ja koju minekuks Haljala Vallavalitsuse poolt organiseeritud bussiliiklust, on kohustatud andma hommikul lapse(d) isiklikult üle bussisaatjale ja võtma õhtul lapse(d) isiklikult bussisaatjalt, kui ei ole kirjalikult kokku lepitud teisiti. Last ei võeta ega anta üle alla 12. aastasele lapsele.
3.8. Lapsevanem, kelle laps käib lasteaias organiseeritud bussiliiniga, on kohustatud ette teatamisega külastama lasteaeda vähemalt 1 kord kuus, et vestelda rühma õpetajaga tema lapse arengust.
3.9. Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järele lasteaia lahtioleku ajal, on tal kohustus teavitada sellest koheselt rühma õpetajat või juhtkonda.
3.10. Kui lapsevanem ei ole teatanud õigeaegselt oma hilinemisest lasteaia õpetajat või bussisaatjat, on lasteaia esindajal õigus pöörduda Haljala Vallavalitsuse lastekaitsespetsialisti poole, kes võtab üle edasise vastutuse lapse eest.
3.11. Õpetajal on keelatud anda laps üle alla 12. aastasele lapsele, võõrale või ebakaines olekus isikule.
3.12. Haljala Vallavalitsuse poolt organiseeritud lasteaia bussiga võivad sõita lapsed alates 3. eluaastast, kui laps on selleks sotsiaalselt valmis, kuid mitte varem kui sõimerühma II poolaastast (01. jaanuar).
4. LAPSE ESIMENE LASTEAEDA TULEK
4.1. Lapsevanem lepib rühma õpetajaga kokku lapse lasteaiaga harjutamise alguse päeva. Varuge aega rühmaga tutvumiseks ning seal lapsega viibimiseks.
4.2. Sõltuvalt lapse iseloomust ja käitumisest on harjumisaeg erinev, mis lapse individuaalsust arvestavalt jääb soovitavalt 1-2 nädala vahemikku. Soovitav on juhinduda rühma õpetaja nõuannetest kohanemisperioodi pikkuse osas.
4.3. Lapse paremaks kohanemiseks uue keskkonnaga häälestage ennast ja last positiivselt. Harjutage last juba kodus lasteaia päevarütmiga. Lasteaia päevakava on leitav lasteaia kodulehel (https://www.haljalalasteaed.ee/lapsevanemale/haljala-lasteaia-paevakava).
4.4. Kohanemisperioodil on soovitav last esialgu pikaks päevaks lasteaeda mitte jätta. Rohkem infot lapse lasteaiaga harjutamiseks leiate lasteaia kodulehelt (https://www.haljalalasteaed.ee/lapsevanemale/laps-tuleb-soimeryhma).
5. LAPSE TERVIS
5.1. Vanem informeerib lasteasutuse direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, mille alusel personal kohandab võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda, õppe- ja kasvatustegevuse korraldust ning toitlustamist.
5.2. Lasteasutusse ei lubata last, kui lapse terviseseisund võib kahjustada lapse enda või teiste tervist (palavik, vesine või tugev nohu, köha, silmapõletik, kõhulahtisus jms). Kui lapse tervislik seisund ei võimalda õue minna koos teiste lastega, viibib ta selle päeva kodusel järelevalvel.
5.3. Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse terviseprobleemidest lapsevanemat ja vajadusel direktorit.
5.4. Lasteasutuses ei anta lapsele ravimeid. Kui arst on lapse kroonilise terviseprobleemi korral määranud lapsele ravimite manustamise, võib erandjuhul (nt diabeediga lapsele) lasteasutuses anda ravimeid arsti määratud annuses üksnes vanema vastutusel ja kokkuleppel juhtkonnaga.
5.5. Kui laps haigestub lasteaias, võetakse vanemaga kohe ühendust, teavitatakse lapse haigussümptomitest ning saavutatakse kellaajaline kokkulepe, mil lapsevanem viib lapse koju või raviasutusse.
5.6. Lapse trauma korral lasteasutuses (olenevalt trauma raskusastmest) kutsutakse kohale kiirabi või antakse talle vajadusel esmaabi kohapeal. Lapsevanemaid teavitatakse juhtumist koheselt. Haige laps saadetakse koju või vajadusel raviasutusse.
6. LAPSE RIIETUS
6.1. Laps tuleb lasteaeda puhaste ja tervete riietega ning korrastatud soenguga.
6.2. Lapsel on lasteaias isiklikud hügieenitarbed (kamm, taskurätt) ja tagavarariided (pesu, pluus, püksid, sokid jm).
6.3. Lapsel on vastavalt aastaajale õueriided, mis võimaldavad aktiivset tegutsemist.
6.4. Riided ja jalanõud tuleb varustada lapse nimega.
6.5. Toas on vajalikud mittelibisevad jalanõud, mille jalga panekuga ning jalast äravõtmisega laps ise hakkama saab.
6.6. Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile.
6.7. Õhtul korrastab lapsevanem koos lapsega garderoobikapi ja vaatab üle riided (puhtus, vajalikkus jm).
7. SÖÖMINE LASTEAIAS
7.1. Lasteaias on 3 toidukorda:
Hommikusöök - kell 8.30 – 9.00
Lõunasöök - kell 12.00 – 12.30
Õhtuoode - kell 15.45 – 16.15
7.2. Lapsevanem, kes soovib loobuda mõnest eelnimetatud söögikorrast, kirjutab vastavasisulise avalduse lasteaia juhtkonnale.
7.3. Toitu valmistab lasteaia köök, kus järgitakse kõiki lasteasutustele sätestatud tervisekaitsenõudeid.
7.4. Söömine toimub rühmaruumides.
7.5. Nädala menüü on tutvumiseks väljas igas rühmas ning ELIIS-is (https://eliis.eu/menu/week).
7.6. Lapsevanem, kelle laps vajab erimenüüd, esitab lasteaia direktorile vastavasisulise avalduse ning lisaks esitab lapsevanem arsti poolt väljastatud tõendi soovitustega erimenüüle.
7.7. Toorainete valikul eelistatakse võimalusel kodumaiseid ja piirkonnapõhiseid toiduaineid.
7.8. Lasteaias tähistatakse laste sünnipäevi vastavalt rühma traditsioonidele. Lasteaeda toodud maiustusi peab jätkuma kõigile rühma lastele. Keelatud on lapsele kaasa anda nätsu, lutsukomme, pulgakommi. Maiustuste jms toomine rühma lepitakse kokku rühma lapsevanemate ja õpetajatega sügisesel lapsevanemate koosolekul.
7.9. Mistahes toidu toomine lasteaeda toimub vaid kokkuleppel rühma meeskonnaga.
8. KOHALOLEKU TEAVITUSED
8.1. Eliis.eu kaudu teavitused on kohustuslikud lapse kalendri kaudu, mitte Eliis.eu sõnumina või muul viisil (telefon, otsekontakt jm). Lapsevanema teavitused Eliis.eu lapse kalendri kaudu on olulised, kuna sealt jõuab info sööjate arvu kohta otse kööki.
8.2. Lapsevanem on kohustatud teatama oma lapse puuduma jäämisest eelmisel päeval (kaasa arvatud nädalavahetus, esmaspäevane puudumine märkida hiljemalt pühapäeval) kella 13.00-ni, laps võetakse söögilt maha järgmisest päevast.
8.3. Eliis.eu lapse kalendris ei saa teha muudatusi pärast kella 13.00 järgmiseks päevaks.
8.4. Lapse naasmisel lasteaeda tuleb veenduda, et laps oleks Eliis.eu lapse kalendris märgitud järgmisel päeval tulijaks eelmisel päeval enne kella 13.00.
8.5. Kui lapsevanem ei teata lapse mittetulekust, siis märgitakse lapsele Eliis.eu-s etteteatamata puudumine ja lapsevanem peab tasuma kõigi etteteatamata toidupäevade eest.
8.6. Lasteaed võtab vastu vaid need lapsed, kes on Eliis.eu lapse kalendris märgitud kohalolijaks.
9. ISIKLIKUD ASJAD
9.1. Igas rühmas on oma kindel mänguasjade päev ja/või reeglid kaasavõetavate mänguasjade kohta. Tutvuge nendega oma lapse rühmas.
9.2. Uinumiseks kaasa võetud kaisuloom peab olema pestav ja alati puhas.
9.3. Lasteaeda ei või kaasa võtta liiga õrnu ja väikesemõõdulisi mänguasju.
9.4. Sobilik mänguasi ei õhuta vägivalda ja ei tekita heli.
9.5. Õpetaja ei vastuta mänguasja kadumise ja purunemise eest.
9.6. Lasteaia territooriumil ei sõideta jalgratta või tõukerattaga. Sisenedes lasteaia territooriumile lükkab laps/lapsevanem ratast käekõrval ning laste rattad paigutatakse päevaks rühma juurde hoiule.
9.7. Lapsele kaasa antud asjad (sh. kelk, kiiver, ratas) peavad olema tähistatud lapse nimega.
10. INFOVAHETUS JA KOOSTÖÖ
10.1. Lapsevanematel ja õpetajatel tuleb teha igakülgset koostööd, et tagada lapse heaolu lasteaias (sh turvatunne, kohanemine ja areng).
10.2. Lasteaeda tuleb informeerida lapse elukoha, perekonnanime või kontakttelefoni muutusest avalduse esitamisega SPOKU-s (https://iseteenindus.haljala.ee) või vastavasisulise avaldusega juhtkonnale.
10.3. Lapsevanem informeerib õpetajat lapse elus toimunud olulistest sündmustest.
10.4. Õpetaja annab võimaluse korral õhtul vanemale lühiülevaate lapse lasteaiapäevast.
10.5. Individuaalseteks vestlusteks ja arenguvestlusteks lepitakse aeg eelnevalt kokku.
10.6. Üldinfot lasteaia ja rühma sündmuste kohta edastatakse teadete tahvli, ELIIS-i (https://eliis.eu), e-maili või kodulehe (https://www.haljalalasteaed.ee/) kaudu.
10.7. Tõsisemaid arutelusid peetakse ja probleeme või eriarvamusi lahendatakse selleks kokkulepitud ajal ja kohas, mitte rühmas või koridoris laste ja teiste vanemate juuresolekul.
11. TURVALISUSE TAGAMINE
11.1. Lasteasutuse töötajad loovad lasteasutuses füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevusi ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi. Lasteasutuse töötajad tegutsevad alati lapse parimaid huvisid arvestades.
11.2. Lasteaias on võimlemis- ja mänguvahendid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad lapse eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse.
11.3. Turvalisuse tagamiseks on lasteaia mänguväljakud piiratud aiaga. Iga lasteaia territooriumile siseneja või väljuja on kohustatud sulgema värava trapiga. Laste väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt töötaja teadmata ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaia ruumidesse on keelatud. Samuti on keelatud laste toomine ja viimine läbi majandushoovi.
11.4. Hea eeskuju näitamiseks liigutakse lasteaia territooriumil vaid selleks ettenähtud kõnniteedel, mitte üle staadioni või muruplatside (va mänguajal).
11.5. Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides ning laste rühmaga on kaasas piisav arv täiskasvanuid.
11.6. Laste puhkeajal on laste juures vähemalt üks täiskasvanu.
11.7. Töökorraldusega on tagatud, et rühma tööaja jooksul on täiskasvanuid rühmas laste kohta koolieelse lasteasutuse seaduses sätestatud piirnormidele vastavalt.
11.8. Lasteasutuse töötajate ja vanemate eesmärk on vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavaid olukordi ennetada. Lapsed, vanemad ja lasteasutuse töötajad reageerivad viivitamatult vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavale olukorrale, võimalusel see lahendatakse või sellest teavitatakse rühma töötajat ja/või lasteasutuse direktorit.
11.9. Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteasutuse juhtkonna poolt vastavalt kriisiolukorra lahendamise plaanile.
11.10. Lasteaias on kiusamise ennetamise võtmeisikuks õpetaja, kes on iseenda, laste, vanemate ja kolleegide omavaheliste sõbralike ja toetavate suhete looja. Probleemidest ja murettekitavatest juhtumitest teavitab vanem rühma õpetajat ja/või direktorit.
11.11. Lastelt ja vanematelt saadud info on konfidentsiaalne, selle töötlemisel (sh kasutamisel ja edastamisel) järgitakse isikuandmete kaitse seadust.